Reza Zarrab’ın hatırlattıkları: Neydi ve Ne oldu?

Son dönemde, Türkiye ve dünya basınının odak noktalarından biri haline gelen Reza Zarrab davası gerek politikada gerekse kamuoyunda bir çeşit infiale neden oldu. Politika Atlası olarak, biz de Reza Zarrab olayını mercek altına alıyor ve Reza Zarrab olayında yaşananlara ışık tutmaya çalışıyoruz. Hazırladığımız Reza Zarrab Dosyasını bugünden itibaren Politika Atlası okuyucularının ilgisine sunuyoruz…

basliksiz-1-22.jpg

Reza Zarrab ismi ilk defa Türkiye gündemini meşgul etmeye başladığında takvim yaprakları 2013 yılını işaret ediyordu. Türkiye tarihinde önemli bir kırılma noktasını temsil eden 17 Aralık “yolsuzlık ve rüşvet” operasyonunda, üç bakan oğluyla birlikte rüşvet ve kaçakçılık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan isimlerden biriydi.

Peki, Reza Zarrab’ı bu kadar önemli kılan neydi? Bu sorunun cevabını verebilmek için ilk önce Zarrab’ın yaşam öyküsüne oradan da yaptığı işleri ve iş ortaklıklarını mercek altına almak gerekiyor. Wikipedia’da yer alan Reza Zarrab biyografisinde şu ifadelere yer veriliyor:

“12 Eylül 1983’te Tebriz’de dünyaya geldi. Yaşamını Dubai‘de sürdüren İran Azerisi bir aileye mensuptur. Reza Zarrab olan ismini Rıza Sarraf olarak Türkçeleştirmiştir.

1996’da kurulan Nafees Exchange ve Al Salam Center Exchange firmaları ile Dubai’de finans ve para piyasalarında faaliyet göstermeye başladı. Yirmili yaşlarından itibaren Türkiye’de yaşayan ve şarkı sözü yazarlığı da yapan işadamı arabesk / fantezi şarkılara söz yazarak İstanbul müzik piyasasına girdi. 

Türkiye’deki faaliyetlerine 2008 yılında kurduğu Royal Denizcilik A.Ş firması ile başladı. Ardından demir çelik ve inşaat sektöründe yatırımlar yaptı. 2010 yılında kardeşi Mohammed Zarrab (Can Sarraf) ile Royal Holding’i kurdu.

Altın piyasasında faaliyet gösteren Royal Holding’in alt firması olan Durak Döviz bürosunun sahibi Zarrab, şoförü ve yardımcısı Turgut Happani’nin Atatürk Havalimanı’nda kaçakçılık suçlamasından gözaltına alınmasının ardından Safir Altın Ticaret Limited adlı firmayı kurarak altın piyasasındaki faaliyetlerini yürüttü. Safir Altın Ticaret, 2012 yılında Türkiye’nin 12milyon dolarlık altın ihracatının yüzde 46’sını tek başına gerçekleştirdi.

2016 yılında ihracattaki üstün performansı nedeniyle ödüle layık bulunmuş ve ödülünü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin elinden almıştır.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile vatandaşlık dosyası hazırlanarak Bakanlar Kurulu kararıyla babası Hossein (Hüseyin), ağabeyi Mohammad Zarrab (Can Sarraf) “istisnai kişiler” sınıfından faydalanarak Mayıs-Kasım 2013 Türk vatandaşı oldu. Uluslararası para ve altın takasçılığı ile ilgili haberler nedeniyle sık sık basının gündemine geldi.”

Türkiye’de yaptığı işler bir hayli garip ve karışık olan Reza Zarrab, AKP ile Gülen cemaati arasındaki ipleri kopma noktasına getiren 17 Aralık tarihli “rüşvet ve yolsuzluk” operasyonundaki kilit isimlerden biriydi.  Rıza Sarraf, 17 Aralık operasyonunda üç bakan oğluyla birlikte rüşvet ve kaçakçılık yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı; 21 Aralık tarihinde ise mahkeme Muammer Gülerin oğlu Barış Güler ve Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan ile birlikte tutuklanmasına karar verdi; 28 Şubat 2014’te alınan bir karardan sonra, kendisi ve gözaltına alınan bakan çocuklarıyla birlikte tahliye edildi.

images.jpg

19 Mart 2016’da Reza Zarrab’ı dünya basının merkezine taşıyacak ve Türkiye-ABD ilşkilerini derinden sarsacak gelişme, ABD’nin Miami kentinde yaşandı. Banka Dolandırıcılığı ve kara para aklama suçlarının yanı sıra ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delmek suçlamaları ile göz altına alınan Zarrab, sonrasında çıkarıldığı  mahkemece 75 yıla kadar hapis istemiyle tutuklandı. Bundan sonraki süreç, “Zarrab Davası” adıyla bilinen yargı sürecine kadar devam etti. 

Tüm Türkiyenin merakla takip ettiği yargı süreci, Zarrab’ın tutuklanmasının politik nedenleri, davanın Türkiye ve ABD ilişkilerine etkileri ve dava sürecinin nasıl ve hangi şartlar altında devam ettiğine dair detaylı incelemenin yer alacağı bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

 Kaynakça:

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/iste-gun-gun-17-aralik-operasyonu-haberi-84589

http://t24.com.tr/haber/iste-17-aralik-sabahi-erdogana-gonderdigi-23-sayfalik-bilgi-notu,272075

https://www.cnnturk.com/haber/turkiye/17-aralik-yolsuzluk-ve-rusvet-operasyonunun-gun-gun-gelisimi

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/12/141212_17_25_aralik_operasyonu_neler_oldu_10_soruda

http://www.wikizero.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvUsSxemFfU2FycmFm

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s