Boko Haram’ın Kadın Bombacıları

20120103cnsbr08138-800x500

Boko Haram tarihte en çok kadın intihar bombacısı kullanan terörist grup. Nisan 2011 ve Haziran 2017 arasında 434 intihar bombacısı arasından 244 kadın olarak tanımlandı, bundan daha fazla bile olabilir. Jason Warner ve Hilary Matfest tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu tüyler ürperten rekorun eski sahibi Tamil Kaplanları on küsür yıl boyunda 44 kadın kullandı. Ortaya çıkışının ardından Kuzeydoğu Nijerya ve komşu ülkelerde 30.000’den fazla insan katleden Boko Haram bu rekoru Tamil Kaplanları’nın elinden almış görünüyor.

Nijerya hükümeti Boko Haram için “teknik olarak mağlup” demeyi tercih ediyor. İslam Devleti(IŞİD) tercihini Abubakar Shekau yerine daha ılımlı bir lider olan Abu Musab al-Barnawi’den kullanınca, terörist grup iki fraksiyona bölündü. Bunda Abubakar Shekau’nun intihar bombacılarını camiler ve pazarlarda da kullanmasının da payı olsa gerek. Çünkü bu durumda kaçınılmaz olarak Müslümanların da ölümüne sebep olmuş oldu ( Bazı analistler grubun ikiye bölündüğü fikrine karşı, onlara göre Boko Haram zaten farklı birimlerden oluşuyor). Başkanlığını yeniden ilan eden eski askeri diktatör Muhammudi Buhari’nin”, terörist grubu şehirlerin dışına çıkmaya zorlamasına rağmen, Boko Haram yenilgiden çok uzak duruyor.

Temmuz ayında IŞİD’e bağlı bir petrol arama ekibinin 69 üyesi öldürüldü. 2016’da nispeten sükunetin ardından terörist grubun intihar saldırıları bu yıl özellikle öldürücü oldu. Reuters haber ajansına göre, 1 Haziran’dan beri, 7 haftadan biraz uzun bir süre boyunca 170 kişi öldürüldü. Aynı zamanda, cihatçılar ölüme daha çok çocuk gönderir oldu: BM bu yıl kullanılan 83 intihar bombacısı tespit etti, bu sayı geçen yılın 4 katı. Bunların üçte ikisi ise kadınlar. Ancak Bay Warner ve Bayan Matfess’a göre Boko Haram tarafından gönderilen intihar bombacıları, diğer terörist gruplarınkine nazaran daha az ölümcül. Bunun en büyük sebebi ise beşte birinin patlayıcılarını askerler tarafından karşı karşıya kaldıklarında patlatmaları ve yalnızca kendilerini öldürmeleri. Yine de grup, yerinden olmuş kişilerin üniversitelerini, pazarlarını ve kamplarını hedef almak için ayaklanmanın başladığı Maiduguri’ye saldırganlar gönderiyor.

Nisan 2014’te 276 “Chibok Kız” ını okuldan kaçırdıktan sonra kadın intihar bombacılarının kullanılmasının keskin bir şekilde yükselmesi tesadüf değil. Boko Haram kadınların propaganda değerini fark etti: Sözde “masum”ların ölümcül silah olarak kullanılması çok güçlü bir şok faktörüne sahip. Aynı zamanda, kadınlar daha az şüphe uyandırıyorlar ( en azından taktik ilk konuşlandırıldığında öyleydi) ve daha büyük bir hacimli hicap altında bombalarını daha kolay gizleyebiliyorlar. Ayrıca kadınları kendilerini havaya uçurmaya göndererek Boko Haram, erkek savaşçılarını daha geleneksel gerilla tarzı saldırılar için saklayabiliyor.

Kadınların bazıları istek doğrultusunda, eğer beyinleri yıkanmamışsa, cihatçı olabiliyor. Buna rağmen, birçoğunun bombaları zorunluluktan taşıdığı düşünülüyor. Bir seferinde, kadın bombacı sırtında bebek ile kendini patlatmıştır. Bazıları bunu “kocaları” tarafından tecavüze uğramış Boko Haram kadınlarının kaçış yolu olarak görebilir. Bu kaçış yolunu kullanmayan kadınlar, ömür boyu taşıyacakları damgalarla geziyor ve bu durumda aileleri ya da herhangi bir topluluk onları geri almaktan imtina ediyor. Nihayetinde, kadınlar kendilerini patlatsalar da patlatmasalar da, Boko Haram topluluğun arasına tam da niyetinde olduğu gibi korku ve ayrılık tohumları ekiyor.

Boko Haram’ın Kadın Bombacıları” üzerine 2 yorum

  1. Kadınların toplumsal hayattaki yeri bu olmamalı.Nijerya hükümeti, kadınları bilinçlendirip mağdur kadınlara gerekli desteği vererek;kadınların böyle terörist gruplara maşa olmasına engel olabilir.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s