Rüzgar Türbinleri Denizde Yaşamı Değiştiriyor

Offshorewindpark Burbo Bank

Kuzey Denizinde rüzgar enerjisi patlaması yaşanıyor.Gün itibariyle dünyanın en büyük deniz kıyısı rüzgar çiftliği 630 MW kapasitesiyle İngiltere’nin Thames Estuary kıyısında bulunuyor.Ancak London Array adlı bu çiftlik rekoru çok uzun süre elinde tutamayacağa benziyor.İki katı kapasite olması planlanan bir diğer çiftliğin Yorkshire kıyısında inşaatına başlamış durumda.Rüzgar enerjisinden en çok faydalanan 6 ülkeden 5’i Kuzey Denizi kıyısında.(Tek istisna Çin)Endüstriyi yakından inceleyen Bloomberg New Energy Finance adlı araştırma şirketi dünyanın sahil kıyısı rüzgar üretim kapasitesinin 2025 itibariyle 4 katına çıkacağını öngörüyor.

Karbon emisyonun azaltılması ihtiyacı düşünüldüğünde bu iyi bir haber.Ancak rüzgar türbinlerinin çok az karbondioksit üretmesi çevreye zararsız oldukları anlamına gelmiyor.Online makale deposu arXiv’de geçtiğimiz günlerde yayınlanan Keala Slavik’in Almanya’daki Helmholtz adlı merkezde yaptığı araştırmaları içeren makaleye göre rüzgar türbinleri vahşi yaşamı etkiliyor.

Her denizcinin bildiği gibi bir şeyi yeteri kadar suda tutarsanız bir canlı tarafından dibe çekilir.Rüzgar türbinleri de bundan farklı değil.Rüzgar türbinleri Kuzey Denizi kıyılarında yenebilen ve yumuşakçalar sınıfından mavi midyeye çok uygun bir ev oluşturuyor.FINO 1 adlı Alman araştırma merkezi her kıyıda 4,3 ton midyenin yapıştığını söylüyor.Dr Slavik ve ekip arkadaşları daha Kuzey Denizine daha çok türbin yapılmasının muhtemel sonuçlarını düşünüyor.

Tek bir şey kesin : daha çok midye olması.İlk hesaplamalara göre eğer planlanan türbinler hayata geçirilirse Kuzey Denizi kıyısındaki midye sayısı beşte bir oranda artacak.Elbette bunun sonuçları da olacak.Midyeler etraftaki planktonlar ile besleniyorlar. Dr. Slavik’in modellemesine göre bu durum plankton sayısını yüzde 10 düşürecek.Planktonların besin zincirinin başında olduğu hesaba katıldığında bu planktonla beslenen deniz şakayığı deniztarağı ve denizanası için daha az besin demek,bunun yanında  bunlarla beslenen diğer hayvanlar için de daha az besin anlamına geliyor.Ancak olumlu yanları da var. Midye ile beslenen hayvanlar için çok daha fazla demek.Denizyıldızı  deniz anası martı ve hatta insanlar için iyi bir haber.Özellikle şimdiden Kuzey Denizi kıyılarında deneysel bir midye yetiştirme çiftliği kuran Belçikalılar için.

Chilled-seafood-bucket.jpg

Rüzgar türbinleri Kuzey Denizinin biyoçeşitliliğini arttıracak bir özellik de gösterebilir.Bir örneği Avustralya orijinli bir sinek olan titersinek.Gemilerin üzerinde otostopla Avrupa’yı geçen sineğin sayısı İsveç ve Danimarka’da deniz seviyesinin hemen üstünde hızla artıyor.

Orijinal Metin

Rüzgar Türbinleri Denizde Yaşamı Değiştiriyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s