Ambargonun Kalkması Sorunu Çözer Mi?(Sudan)

Birleşik Devletler Sudan’a uyguladığı ticaret ambargosunu kaldırdı.Ancak toparlanma kolay olacağa benzemiyor.

20171014_BLP502

“Bu sadece Sudan’da değil ,tüm dünyada bulabileceğiniz en iyisi.” diyor Ali Alsheikh arkasında duran yemyeşil tarla için.Hayvan yemi ihraç eden çiftliği ülkenin en büyük holdingi olan DAL Group’a ait.Başkente bir saat mesafedeki Khartoum’dan bakınca ülke için daha iyi bir ekonomik gelecek görülebilir : Yüksek teknoloji sermaye yatırımı ve dışa dönük vizyon.

12 Ekimde Sudan hükumetinin terörizmi engelleme çabaları ve savaş mağdurlarına destek olmasının bir karşılığı olarak ABD 1997 yılında Bill Clinton tarafından konan ambargoyu kaldırdı.Bu ambargo serbest ticareti kapsıyordu .Bu ülkenin varlıklarını dondurma ve Sudan’la ilişkisi olan finans kuruluşlarını engellemeyi kapsıyordu.Sudan devlet başkanı Ömer El-Beşir hala Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soykırım suçuyla aranıyor.Ancak pek çok Sudanlı bunun bir kilometre taşı olduğunu düşünüyor. İş adamı Ahmed Abdelatif “Ülkece rahat bir nefes aldık.” diyor

Sudan ekonomisi Güney Sudan’ın ülkenin petrol kaynaklarının yüzde 75’i ile birlikte ülkeden ayrıldığı 2011’den bu yana oldukça kötü bir performans gösteriyor.İhracat hızla düşerken enflasyon aynı hızda arttı.-Enflasyon şu an yüzde %35 seviyesinde.Bunun yanında ekonomi 2011 ve 2012 yıllarında küçülme gösterdi.Yabancı yatırım yok denecek kadar az ve para birimleri oldukça güçsüz. Hükumet ambargo yaptırımlarının getirdiği yük kalktığında bunun düzeleceğini düşünüyor.Sudan poundunun ambargonun kalkmasından bu yana gösterdiği performans gelecek için umut veriyor.

 

20171014_MAC863.png

Peki bu düzelme kesin mi? Yaptırımların Sudan’ı engellediği şüphesiz ,ancak uzun yıllar boyunca bu yaptırımlar hissedilmedi.Ülke petrol fiyatlarındaki artışla 2004-2008 arasında yüzde 5 büyüme göstermeyi başardı.İş adamı Abdelatif  2010 yılına kadar yaptırımların pek de umurlarında olmadığını söylüyor.Buna ek olarak eski ekonomi  bakanı Abdul-Rahim Hamdi “Amerika biz karşı çok katı olmaya başlamıştı.”diyor.Yabancı bankalar Sudan’la ilişkilerini kesti ve ülke uluslararası sistemin dışında bırakıldı.

Yerel gazetelerin haberlerine göre yaptırımların kaldırılmasından bu yana yabancı yatırım  heyecanı başladı.Devlete ait olan Sudan Hava Yolları yıllardır can çekişen filosunu yenileyeceğini duyurdu.Yaptırımların kalkmasıyla şirket Airbus ve Boeing’den alışveriş yapabilmeye başladı.

Ancak gerçek bir toparlanma zaman alacak.Yatırımcılar  yolsuzluk , çoklu döviz kuru ve kar elde etmekteki zorluklardan dolayı tedbirli davranıyor. Bunun yanında hükümet kötü ekonomi için yeni bir günah keçisi bulmak zorunda.9 Ekim’de  Kültür Bakanı başkentte yeni bir müze için çalışmalara başlandığını açıkladı.Müze 20 yıllık ambargonun verdiği zararlara adanacak.

 

Orijinal Metin

Ambargonun Kalkması Sorunu Çözer Mi?(Sudan)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s