Doğu Avrupa’da Komünizm Nostaljisi

2017-05-06-kits2(0)

“Aman Tanrım! Bunların hepsi bizde vardı” diyor sesi t 43 yaşındaki iş kadını Alina Radu Romanya Zevksizlik Müzesini gezerken.Dantel masa örtüsü 80’lerden kalma televizyon seti dekoratif cam balık ,atkılar ve Rumen liderlerin rozetlerine bayıldığını söylüyor.”General gibi görünmeyi severdim.”Mayısta açılan müze bugünlerde oldukça popüler.

Sıkıcı Komünist Romanya günleri ciddi sayıda ziyaretçi çekiyor.1965’ten 1989’a kadar komünist diktatör Nikolay Çavuşesku’nun kullandığı  konağı günde yaklaşık 400 kişi ziyaret ediyor.Devrimin ardından hükumetin konuk evi olarak hizmet eden gösterişli villa orijinal haliyle korundu.Ev ağır ve demode mobilyalar kasvetli yatak odaları altın mozaik ve musluklarla dolu.Rehber bunların gerçek altın olmadığını ancak devrim sürecinde ülkede böyle bir hikaye dolaştığını söylüyor.

Romanya yerel halk ve turistlere para karşılığı geçmişe bir gezinti imkanı sunan tek ülke değil.Arnavutluk ülkeyi 41 yıl boyunca yöneten komünist  lider Enver Hoca’nın evini ziyarete açmayı planlıyor.Hırvatistan ise Rijeka’da Yugoslav lider Tito’nun 7 denizi gezdiği şatafatlı yatının restorasyonu için AB’den fon almayı başardı.

Doğu Avrupa’daki pek çok ankete göre işler komünist dönemde çok daha iyi gidiyordu.Zevksizlik Müzesinde bilet satan Gabriela Alexandru’nun ise daha farklı bir yorumu var.İnsanlar geçmişi ya da Çavuşesku’yu değil kendi gençliklerini özlüyorlar.Eski yugoslav ülkeleri bu dönemleri Yugonostalji olarak anıyor.Alina Radu ise kimsenin eski günlere dönmek istemediğini ancak o günlerde insanların birbirlerini kollayıp gözettiğini söylüyor.

Doğu Avrupa’da Komünizm Nostaljisi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s