Çin’de Yeni Eğitim Rüzgarı

tpbje2015042312d

Ruby Li edebiyat yüksek lisansıyla Çin eğitimini neredeyse en tepeye taşıdı.Şimdilerde iki çocuğuyla birlikte Çin’in güneybatısındaki Chengdu’da yaşayan Li, kendi öğrenciliğinde maruz kaldığı yüksek baskı ve  saatler süren ödevlerden kendi çocuklarını korumayı umuyor.Birkaç yıl önce Li ve iş adamı olan eşi büyük oğullarını geleneksel yöntemler kullanan kreşten alıp daha az katı kuralları olan başka bir okula kayıt ettirdiler. Li o günden bu yana oğullarının daha mutlu ve sağlıklı olduğunu bunun yanında evdeki yaşantılarının da daha düzenli hale geldiğini söylüyor.

Bayan Li çocuklarını Chengdu Waldorf okuluna gönderebilen varlıklı ebeveynlerden biri.Okul 20. yy’da yaşamış  Avusturyalı bir eğitimci olan Rudolf Steiner’in alışılagelmedik felsefesinden ilham almış.Kurucularından biri olan Zhang Li daha yaratıcı yollarla eğitim vermeyi hedeflediklerini söylüyor.Bu da bol bol müzik hikaye ve oyun anlamına geliyor.Kampüs dağınık ama eğlenceli.Duvarlar öğrencilerin sanat projesi kapsamında taş devrinden kalma mağara çizimleriyle boyanmış.Çocuklar eve dönüş vakti geldiğinde ağaçlara tırmanarak saklanmaya çalışıyor.

Çin’in en zengin şehirlerinde çocukların matematik fen ve okumada gösterdiği muhteşem performans Çin eğitim sistemini uluslararası ortamda öne çıkartıyor.Ancak herkes farklı görüşlere sahip.Veliler devlet okullarının çok fazla rekabetçi olduğunu ve sınava çalışmanın yaratıcılığın önüne geçtiğini düşünüyor.Bu da çocukların devlet okullarından alınarak özel girişimlere yönlendirilmesine sebep oluyor.Bir diğer trend ise ana akım okulların aksine çocukların daha az biçimlendirilmiş bir eğitime yönlendirilmesi. Cambridge Üniversitesinden Sun Yifan bu tarz ilerici okulların ilkbahardaki bambu fidanları gibi filizlenmeye başladığını söylüyor.

Waldorf okulları bir örnek.Chengdu’daki 2004 yılında açıldı ve bu isimle açılan ilk okul oldu.Okul yaşları 3 ile 18 arasında değişen ana sınıfından lise son sınıfa kadar toplam 500 öğrenciye sahip.Diğer 70 okul Çin’in diğer büyük şehirlerine dağılmış durumda.Özgür ruhlu eğitim anlayışları Çin’de 900 tane anaokulu bulunan Montessori okullarını hatırlatıyor.Elbette ebeveynlerin hepsi Steiner’in ruhsal bilim anlayışını kavramış değil ancak ebeveynlerden biri olan Bayan Sun, geleneksel Çin felsefesinin yankılarını hissettiğini söylüyor.

Eğitimde bir diğer moda ise genellikle kırsal bölgelerdeki küçük okullarda görülen antik Çin kültürüne dayalı eğitim.Bu okullarda okçuluk geleneksel tıp ve Konfüçyüsçülük öğretiliyor. Kimileri bir avuç tam zamanlı öğrenciye sahipken genellikle atölye ve yaz okulu olarak eğitim veriyorlar.

Bunun yanında çocuklarını devlet okullarındaki boğucu sisteme sokmak istemeyip alternatif bulamayan bazı aileler evde eğitim metodunu tercih ediyor.Çinli bir düşünce kuruluşu olan 21.Yüzyıl Eğitim Araştırma Enstitüsünün verilerine göre sadece 6000 aile bu yolu seçmiş durumda.Düşük bir sayı gibi görünse de enstitü  bu sayı her yıl üçte bir oranında artacağını öngörüyor.

Çocukların eğitimlerinin ilk 9 yılında (6-15 yaş arası) ortak bir ulusal müfredat kullanılması zorunlu ve bu da gözlem imkanı sunuyor.İlkokullar genellikle zorunlu müfredatın yanında kendi tercihleri için de vakit bulabiliyor.İstekli öğretmenler mecburi dersleri alışılmadık yollarla aktarabiliyor.Ancak bazı ilerici okullar sadece kağıt üzerinde devlet programını uyguluyor.Bazıları çalışmak için devletten özel izin alıyor.Ancak bazıları bu süreçten kurtulmak için halihazırda lisansı olan okullarla birleşme yolunu tercih ediyor.

Varlıklı ebeveynler okulların onaylı olup olmamasını pek umursamıyor gibi görünüyor.Bazıları çocuklarının eğitimlerinde gelecek yılları düşünüyor.Çocuklarının yurt dışında okumasını isteyen veliler çocukları için bu ilerici okullardan vazgeçmiyorlar.Çocuklarının Çin’de eğitim görmesini isteyenler ise sınava çalışılan dönemde çocukları geleneksel eğitim veren okullara yönlendiriyor.Çok az veli hayat değiştirme potansiyeli olan bu sınav için risk alıyor.

Hükumet de iyi eğitimli, yaratıcı bir neslin inovatif bir ekonomi için faydalı olduğu görüşünde.2000’li yılların başında hükümet okulları derslerin daha heyecan verici ve ders kitaplarını daha çeşitli olması yönünde teşvik etmeye başlamıştı.Ancak Gaokao adlı üniversite giriş sistemi okulları katı bilgi verme yoluna itiyor.Veliler de sınavın yarattığı baskıdan şikayetçi.Ancak daha az objektif olan sınav sistemlerine de yolsuzluk ihtimali yüzünden güven duymuyorlar.

Komünist Parti ortak olmayan bir eğitim için hazırlıklar yapmakta.Bu konuda bazı lisanssız okulların  ideolojik ve dini eğitim vermeleri ihtimali rahatsızlık yaratıyor.Hükümet şubat ayında aileleri geleneksel kültür okullarının ya da evde eğitimin devlet onaylı okulların yerine geçmeyeceğini duyurdu.Hükümetin ilerici okulları kapatması pek muhtemel görünmüyor.Pek çok varlıklı aile bu okullardan memnun ve orta sınıfı memnun etmek hükümetin önceliklerinden biri.Ancak yetkililer okullara çok fazla özgürlük verme konusunda tedbirli.Bu sene yabancı yazarlardan yapılacak çevirilere kısıtlama getirildi.Bunlar yeni eğitim deneyinin cesaretini kırarsa kaybeden Çinli çocuklar olacak.

Orijinal Metin

Çin’de Yeni Eğitim Rüzgarı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s