Türkiye’nin Mülteci Sorunu Tırmanıyor

4_d

Türkiye mültecilerle ilgileniyor ancak onları entegre etmekte başarılı olamadı.Eğer Suriyeliler kalıcı olarak alt sınıfta kalırsa ülkeyi önemli bir sorun bekliyor.

Türkiye’nin güneyindeki Kahramanmaraş’ın kenar mahallelerinde kurulan mülteci kampı adeta parıldıyor.Klimalı konteynırlar  24,000 Suriyeli ve Iraklı’ya ev sahipliği yapıyor.Her konteynır mutfak yatak odası televizyon çamaşır makinesi barındırıyor.Ayrıca kamp bölgesinde bir okul hastane ve süpermarket de hizmet vermekte.Mültecilerden Muhammed Darwish  ‘Burada ihtiyacımız olan her şeye sahibiz’ diyor.Kampta Darwish’in bir yeğeni dünyaya gelmiş ve bu 2011’den beri Türkiye’de doğan 240,000 Suriyeli bebekten biri.

Çevre köylerde yaşayan yerel halk için bu durum hala bir tartışma konusu. Kamptakilerin tümü Sünni.Ancak yerel halk Türkiye’nin en büyük dini azınlığı olan Alevilik mezhebine mensup.Bu mezhep Suriye rejimine destek olan Nusayri mezhebinin uzaktan kuzeni.Mezhepsel çatışma korkusu ve hayvanları için otlak alanlarını kaybeden köylüler  geçtiğimiz yıl bu durumu protesto ettiler. Hükumet durumu telafi etmek için her eve bir inek hediye etti.

0e951ffca331445f9572a27c3e38e1a1_18

Bölgede güvensizlik devam ediyor.Kampın yakınlarındaki Terolar bölgesinde bir çifti güneş battıktan sonra sokağa çıkmaktan kaçındıklarını söylüyor.Yaşlı adam onların çok farklı insanlar olduğunu ve komşu olmak zorunda olmadıklarını söylüyor.Kamp sakinleri de aynı ölçüde endişeli görünüyor.Tek başına kamptan çıkamayacağını söyleyen 25 yaşındaki Halep doğumlu Ammar, Suriye’dekiler gibi olmasa da nihayetinde yerel halkın Alevi olmasından endişe duyuyor.

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında 3 milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yapan Türkiye 2011’den beri devam eden mülteci krizinde muhteşem bir iş başardı.Erdoğan’ın İslamcı hükumetinin açıklamasına göre Türkiye Suriye sınırındaki kamplarda yaşayan 250  bin Suriyeli ve ülkenin diğer bölgelerinde yaşayan diğer Suriyelilere yapılan yardımlar için 25 milyar dolar harcama yaptı.Bu maliyet devlet hizmetlerinin üstündeki baskıyı arttırıyor.(Suriyeliler sağlık sisteminden ücretsiz faydalanıyor) Suriyeli nüfusu Türk nüfusundan çok daha hızlı artarken Kahramanmaraş’taki kamptaki nüfusun 10 yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor.Tüm bunlara rağmen Türkiye’nin misafirlerine desteği sürüyor. Avrupa’daki seçimlerde göçmen karşıtı partiler bu tutumlarını oya çevirirken Türkiye’de ne milliyetçi ne de seküler partiler bunu kullandı.

Ancak son veriler pek iç açıcı değil.Son anketler Suriyelilere karşı tutumun sertleştiğini gösteriyor.Suriyelilerin karıştığı suçlar halkı mültecilere karşı kışkırtıyor.Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Türk bir kızı rahatsız eden Suriyeli ve Afgan göçmenleri durdurmaya çalışan bir vatandaş bıçaklanarak öldürüldü.İnsan hakları aktivisti Selçuk Delibaş “Ne zaman bir Türk ve Suriyeli arasında tartışma çıksa bütün mahalle olaya müdahil oluyor” dedi.Kahramanmaraş halkı eski travmalarının da etkisi altında.1978’de 100’den fazla Alevi milliyetçi ve İslamcı kışkırtmaların sonucunda katledilmişti.Yerel halk mültecilerin Suriyeli isyancılar olduğunu düşünüyor.Delibaş’a göre yerel halk mültecilerin radikal  cihatçı olduğunu düşünürken,mültecilere göre yerel halk Esad’a destek veriyorlar.

Kendinizi evinizde gibi hissetmeyin

İnsanlar bu durumun yanlış politikaların bir sonucu olduğunu söylüyor.Türkiye mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için elinden geleni yaparken onları entegre etmek için hiçbir çabaları yok.Türkiye onlara tam mülteci statüsü yerine geçici koruma hakkı verdi.Geçtiğimiz yılın başında Türkiye Suriyelilere çalışma izni verdi.Bugüne dek sadece 20 bin kişi bu izni aldı.Bu sayı çalışma çağındaki Suriyeli nüfusunun %1’ine denk geliyor.Yaklaşık 500 bini kayıt dışı ekonomiye katılarak sömürülüyor.

syrians_refugees_bbc_co_uk

Eğitim eş ölçüde önemli bir sorun.Okul çağındaki 900 bin Suriyeliden %60’ından azı eğitim alıyor.Sadece %18’i normal okullara kayıtlı diğerleri kamplardaki geçici merkezlerde eğitim alabiliyor.Türkiye Avrupa’nın entegrasyon baskısını bir hile olarak görüyor.Hacettepe Üniversitesi’nden Murat Erdoğan mültecilerin Avrupa’ya gitmek yerine Türkiye’de kalmalarını sağlamak için Türkiye’ye entegrasyon çağrısı yapıyor.

Bu doğru olsa bile doğru bir entegrasyon politikası Türkiye’nin kendi çıkarına olabilir.Bu halde kalıcı olmaları durumunda yersiz yurtsuz bir altsınıf olarak kalacaklar ve radikalleşme tehdidi olarak kalacaklar.İş imkanı sağlamak bir çözüm olabilir.Ankara merkezli bir düşünce kuruluşu olan TEPAV araştırmacısı Omar Kadkay’a göre Suriyeli halkın yardımlara olan bağımlılığını azaltıp çalışmaya sevk edersek yerel halkın tepkisiyle daha az karşılaşacaklar.

Kahramanmaraş’ta Alevi yerel halk ve Sünni mülteciler arasında bu yavaş yavaş başlıyor.Çiftçi Mustafa 4 Iraklı Türkmen mülteciyi hasatta çalışmak üzere işe aldı.İşin ardından Mustafa’nın evinde yemek yiyen mülteciler sigara içerek politika konuşuyorlar. Çalışanlarından biri olan Ziyad Ali 2014’te Suriye’den kaçmış eski bir polis memuru.Ziyad Mustafa’nın bir kahraman olduğunu düşünüyor birlikte çalışmaktan keyif aldıklarını söylüyor.Bu bir başlangıç olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s