Afrika’nın Pasaport Çilesi

indir

Seyahat  etmek isteyen Afrikalılar sadece zengin ülkelere gitmek istediklerinde değil diğer Afrika ülkelerine giderlerken bile güçlükle vize alabiliyorlar.Bugünlerde Uganda vatandaşları için elçiliklere gidip vize istemek için bir engel daha var. 12 Haziran’da hükumet yeni pasaportların artık karne ile verileceğini duyurdu.Buna göre sadece sağlık eğitim ya da resmi devlet işleri olanlar öncelikli olacak.Diğer vatandaşlar aylarca sürecek kuyruğa girmek zorunda.

Uganda hükumeti bu durumu hızla artan taleple açıklıyor.Ancak Uganda resmi belgelerin erişiminin zor olduğu tek ülke değil.Geçtiğimiz yıla kadar Zimbabwe vatandaşları pasaport sıralarını kaybetmemek için geceyi pasaport ofislerinin önünde geçiriyordu ancak birileri mürekkep bittiği için geri çevrilmek zorunda kalıyordu.Nijerya ise pasaportları basan şirketin hükumetle fiyat pazarlığında anlaşamaması nedeniyle benzer sorunlar yaşıyor.

Kıtlık en çok yurt dışında yaşayan Afrikalıları etkilemişe benziyor. Londra’da yaşayan Nijerya vatandaşı Feyi Fawehinmi sürecin ayları bulduğunu belirtirken,çocukları için yaptığı başvurunun üç ay sonra eline geçtiğini ve pasaportlardaki isimlerin yanlış olduğunu ekledi.

Afrika ülkeleri içinde vatandaşları en çok mağdur olan ülke belki de Demokratik Kongo Cumhuriyeti.Bu ülkede pasaportlar için talep edilen 185 dolarla Demokratik Kongo Cumhuriyeti pasaportunu dünyanın en pahalılarından biri .Bu fiyat kişi başına düşen yıllık gelirin 680 dolar olduğu ülkede pek çok kişi için ulaşılamayacak kadar yüksek.

Pasaport almanın ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde  sahte pasaport piyasasının tırmanışta olduğunu tahmin etmek çok zor sayılmaz. Britanya ve Yeni Zelanda , Güney Afrika ile vizesiz seyahat uygulamasını bu bölgede çok fazla sahte pasaport kullanıcısı olduğu gerekçesiyle sonlandırdı.Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri şeritler ve yıldızlar ve başkan Obama’nın resimleriyle donatılmış bir ‘sahte’ büyükelçiliği kapattı.10 yıldır açık olduğu belirlenen sahte elçiliğin 6 bin dolara sahte vize sattığı ortaya çıkmıştı.

Pek çok Afrika ülkesinde yeteri kadar sabırlıysanız ve ücretini karşılayabiliyorsanız bir pasaport almanız mümkün.Ancak Eritre vatandaşıysanız bunlar da yeterli değil.Sovyetler Birliği’nden sonra ülkeden çıkma vizesi alma zorunluluğunun olduğu tek ülke Eritre.Birleşmiş Milletler tahminine göre son 10 yılda yaklaşık 400 bin kişi ,nüfusun 10’da biri, diktatörlük rejiminden kaçmayı başardı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s