Haftanın Özeti-7 Mayıs 2017

trump-abbas-20170504050029-1170x645

 • Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas Beyaz Saray ziyaretinde Donald Trump ile görüştü.Filistin ve İsrail barışının gerçekleştireceklerini söyleyen Trump detay vermedi
 • Rusya Suriye’de ‘Güvenli Bölge’ kurulmasını içeren bir teklif sundu.Ancak Rusya güvenli bölgedeki teröristlere saldırma hakkını saklı tutmak istiyor.
 • Güney Afrika’da ticaret odası federasyonu , Başkan Jacob Zuma’yı bir toplantıda yuhalayarak protesto etti.Gösteriler başkana olan desteğin zayıfladığının bir göstergesi.Afrika Ulusal Kongresindeki pek çok kıdemli isim Ticaret Odası Federasyonunun etkinliklerinde konuşmayı reddetme kararı aldı.
 • OBP(Oceans Beyond Piracy) raporuna göre Afrika’nın batı yakasına yapılan saldırılar 2016’da ikiye katlandı.Rapor açıklandığı sırada yıllardır korsanlık faaliyeti görülmeyen Somali Yarımadası’ndan üst üste korsan saldırısı haberleri geldi.
 • BM’nin 4000 kişilik bölgesel koruma kuvvetleri barışı korumaya yönelik bir operasyon için Güney Sudan’a hareket etti.İsyancılarla hükümet arasındaki çatışmalarda yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesiyle yeni gelen birlikler sivil halkı koruma adına genişletilmiş yetkilerle donatıldı.
 • Papa Francis Mısır’ı ziyaret etti.Tehditlere rağmen Papa geçtiğimiz ay IŞİD tarafından bombalanan Kıpti Kilisesine taziye ziyaretinde bulundu.
 • Çin’de resmi bir gazete Başkan Xi Jinping’in özel kalem müdürünün bir konuşmasını yayınladı.Konuşmada Jinping’in politika anlayışının ‘eksiksiz teorik bir sistem’ oluşturduğuna vurgu yapılıyor.
 • Çin geçtiğimiz günlerde ajanlık faaliyetleri nedeniyle 3,5 yıllık hapis cezasına çarptırdığı Amerikan İş kadını  Sandy Phan-Gillis’i sınırdışı etti.Sandy ülkesi ABD’ye döndü.
 • Donald Trump uygun koşullar sağlanırsa Kuzey Kore’nin eli kanlı diktatörü Kim Jong Un ile buluşmaktan ‘onur’ duyacağını belirtti.Trump ayrıca uyuşturucu sattığı şüphesi bulunan 7000 kişiyi kanuna aykırı şekilde katleden Filipinler başbakanı Rodrigo Duterte’yi de Beyaz Saray’a davet etti.
 • Japonya başbakanı Shinzo Abe ülkenin barış yanlısı  anayasasını 2020’ye kadar değiştirmek istediğini söyledi.Abe bunu yaparak ülkenin silahlı kuvvetleri JSDF’ye yasal dayanak yaratmak istiyor.
 • Angela Merkel Vladimir Putin ile Moskova’da yaptığı görüşmede insan hakları ihlallerine yönelik endişelerini iletti.Son günlerde Rusya’nın yarı-özerk bölgesi  Çeçenistan’da eşcinsel erkeklere yönelik işkence yankı uyandırmıştı.Merkel ayrıca elçiliklere getirilen kısıtlamaları ve Yehova Şahitlerine getirilen yasağı da eleştirdi.Merkel’in ziyareti sırasında muhalefet lideri Alexei Navalny ismi bilinmeyen bir saldırganın asitli saldırısına uğradı.Saldırı sonucunda Navalny’nin sağ gözü görme yetisini büyük oranda kaybetti.
 • Çekya başbakanı Bohuslav Sobotka Cumhurbaşkanından hükümetinin istifasını kabul etmesini isteyeceğini açıkladı.
 • Yunanistan kurtarma paketindeki yeni ödemeyi almak için kredi sağlayan ülkelerle anlaştı.Euro bölgesi ekonomi bakanları 22 Mayıs’ta koşulları konuşmak için toplanacak.
 • ABD’de Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçiler sağlık sistemi tekliflerini geçirebilmek için yeni bir denemede bulundular.Üstünde yeniden çalışılan versiyonu Obamacare’i kaldırmayı kolaylaştırdı ve bu muhafazakarları memnun etmişe benziyor.

Haftanın Özeti-7 Mayıs 2017” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s