Haftanın Özeti- 28 Nisan 2017

fre.jpg

Fransa’da Emmanuel Macron başkanlık yarışının ilk turunu önde tamamladı.Marine Le Pen ile yarışacağı ikinci tur 7 Mayıs’ta.Macron’un performansı piyasaların yüzünü güldürdü.Anketler eski ekonomi bakanını milliyetçi rakibinin oldukça önünde gösteriyor.Seçimden birkaç gün önce İslamcı bir terörist Champs-Elysées caddesinde bir polis memurunu öldürmüştü.

Türkiye Temmuz ayındaki darbe ile ilişkili olduğunu düşündüğü kişileri temizlemeyi sürdürüyor.Çoğu polis 1000 kişi tutuklanırken 2,200’ü aranıyor.9000 polis ise görevden alındı.

Güney Afrika’da mahkeme hükümetin Rusya’nın destek vereceği ve 76 milyar dolara mal olacak olan nükleer tesis planını bütçeyi aşacağı gerekçesiyle reddetti.Mahkeme Rusya yapılan anlaşmanın parlamento onayı almadığı sürece anayasaya aykırı olacağını ilan etti

Amerika Birleşik Devletleri  Tanrının Direniş Ordusuna karşı hava desteği verdiği Orta Afrika Cumhuriyetindeki askerlerini çekmeye karar verdi.Uganda’da kurulup daha sonra sınırı geçen örgüt çocuk askerler kullanmasıyla kötü bir üne sahip.

Zambia’da muhalefet lideri Hakainde Hichilema mahkemeye çıktı.Burun farkıyla kaybettiği Ağustos 2016’daki seçimlerden bu yana sıklıkla gözaltına alınan Hichilema başkan Edgar Lungu’nun konvoyu geçerken kendi konvoyu yol vermediği için vatana ihanetten yargılanıyor.

İsrail başbakanı Netenyahu Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’i dikkate almadı.Bakanın ,Netenyahu’nun düşman olarak kabul ettiği insan hakları örgütleriyle görüşmesi üzerine bakan ile Kudüs’teki görüşmesini iptal etti.

Iran Anayasa Koruma Konseyi eski başkan Mahmud Ahmedinejad’ın bu yılki başkanlık seçimlerine katılamayacağını açıkladı.

Venezuela’da otoriter rejime karşı düzenlenen protestolarda son bir ayda hayatını kaybedenlerin sayısı 29’a yükseldi.Muhalefet liderleri ölümlerden parlamentodaki grupları suçladı.Hükümet Venezule’nın insan haklarını ihlal ettiğini öne süren American Devletleri Örgütünden (OAS) ayrılacığını duyurdu.

Paraguay şehri Ciudad del Este’de 50 kişilik bir çete bir güvenlik şirketine baskın düzenledi.Çete bir polis memurunu öldürdükten sonra milyonlarca doları çalıp kaçmayı başardı.Bazıları Brezilya’daki İtaipu barajını geçmeyi başarırken ,barajdaki çatışmada soygunculardan üçü öldü.

Amerika Kanada’dan yapılan kereste ithalatından %20 vergi almaya başladı.Amerika Kanada’nın ağaçları kesen şirketlere parasal destekte bulunduğu iddiasında.Trump Kanada’nın mandıracısını korumasını bir utanç olarak değerlendirdi.Trump Amerika’nın Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasından (NAFTA) ayrılmayacağını ancak serbest ticaret konusunu yeniden değerlendirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Donald Trump yönetimi şirketlere uygulanan vergiyi %35’ten %15’e indirmeyi öngören geniş kapsamlı bir vergi reformu hazırladı.Kongrede aylar sürmesi beklenen görüşmelerin özellikle bu indirimin uzun vadede bütçe üzerinde yaratacağı açık etrafında dönmesi bekleniyor.

Amerika’da Government Shutdown (ABD hükümetinin çalışmalarını askıya alarak tüm zorunlu olmayan federal hizmetleri kapatması) tehlikesi Trump’ın Meksika’ya yapılacak duvarın bütçeye dahil edilmesindeki ısrarından vazgeçmesi üzerine ortadan kalkmış görünüyor.

Arkansas daha önce haklarında idam kararı çıkan 8 suçluyu idam etmeye başladı.Zehirli iğnelerin kullanım tarihi geçmeden idamların tamamlanmasını isteyen eyalet yetkilileri , iki mahkumun aynı akşamda idam edilmesini onayladı.

Hem Birleşik Devletler hem İsrail vatandaşlığına sahip 18 yaşındaki bir genç Amerika’daki Yahudi merkezlerine sahte bomba ihbarı yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Taliban isyancıları Afgan Askeri üssüne yaptıkları saldırıda 140 askeri öldürdü.Bu Taliban hükümetinin düştüğü 2001’den bu yana yapılan en ölümcül saldırı oldu.

Hindistan telekomünikasyon şirketlerinden Keşmir’de sosyal medya sitelerine erişimi engellemerini istedi.Hükümet protestoların  güvenlik güçleri tarafından güç kullanılarak durdurmaya karar verdiğini açıkladı.

Amerika Güney Kore’de THAAD adlı füzesavar sisteminin kurulmasına başladı.Yerli halk ve Çin’in itirazları sürüyor.

Maldivler’de blogger Yameen Rasheed öldürüldü.Kaçırılan bir gazetecinin yerini tespit etmeye çalışan bir kampanya yürüten Rasheed aynı zamanda politika, suç ve İslamı Aşırıcılık arasındaki ilişki üzerine yazıyordu.

Çin bir Amerikan vatandaşını ajanlık suçlamasıyla 3,5 yıl hapse mahkum etti.Sandy Phan-Gills 2015’te bir iş gezisi sırasında gözaltına alınmıştı.Tutuklu yattığı süre göz önünde bulundurulursa beklenenden erken salıverilebilir.

Çin’in ilk yerli üretim uçak gemisi göreve başladı.Gemi göreve başlamadan önce önemli testlerden geçirildi.Aynı günlerde Çin’in ilk uzay kargo aracı da  göreve başladı.2022’ye kadar insanlı uzay aracının üretilmesi amaçlanıyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s