ABD’nin Füze Saldırısına Dünyadan Tepkiler

1027973498

Suriye’nin kimyasal kullanmasının ardından ABD çok geçmeden harekete geçti.Doğu Akdeniz’den kalkan 59 füze Esat rejimini vurdu.Dünya’dan tepkiler ise çok geçmeden geldi.ABD’nin saldırısı genel olarak destek görürken, Rusya ve İran sert tepki gösterdi.

Kanada

Kanada Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ” Suriye rejiminin sivil halka kimyasal silah kullanmasını en sert şekilde kınıyoruz.Amerikalı ortaklarımızla temas halindeyiz” ifadelerine yer verildi.

Rusya

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Saldırının uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve Rusya-ABD ilişkilerine ciddi zararlar vereceğini söyledi.Kremlin Sözcülüğü ise Suriye’nin elinde kimyasal bulunmadığına inandıklarını ,Amerika’nın yaptığının bağımsız bir ulusun haklarını ihlal etmek olduğunu kaydetti.

Britanya

“Britanya hükümeti Amerika Birleşik Devletleri’ne tam destek veriyor.Daha çok ölümü önleme ve rejimi caydırmak adına , barbarca yapılan kimyasal  saldırıya verilecek uygun tepkinin bu olduğu kanaatindeyiz.” açıklaması yapıldı

Fransa

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault :”Kimyasal silah kullanımı cezalandırılmayı hak ediyor.Bu bir savaş suçu.İran ve Rusya’nın Esad’ı desteklemelerinin bir anlamı olmadığını anlaması gerekiyor.Fransa bu ülkelerle karşı karşıya gelme niyetinde değil” dedi.

İran

İran kimyasal silah kullanımını kınamakla birlikte, bu tarz bir saldırının uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini açıkladı.Olayın teröristleri güçlendireceğini ve bölgedeki sorunu daha da derinleştireceğini kaydetti.

İsrail

İsrail başbakanı Netenyahu saldırıyı memnuniyetle karşıladıklarını ve Donald Trump’a tam destek verdiklerini bildirdi.”Trump çok net bir mesaj verdi,kimyasal silah kullanımı hiçbir koşulda hoşgörülmeyecektir.”

Avustralya

Avustarlya Başbakanı Malcolm Turnbull saldıryı ölçülü ve uygun olarak değerlendirdi.Esad’a net bir mesaj verildiğini bildiren Turnbull , Esad rejimi ile savaşta olmadıklarını ve müttefikleri Amerika’nın da Esat’ı devirme amacında olmadığını ekledi.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Suriye’yi kimyasal silah kullanması nedeniyle kınarken Amerika’nın cesur kararını takdir etti.Uluslararası örgütlerin zayıf kalmasının rejimin insanlarına böyle suçlar işlemesinin nedenlerinden biri olduğunu ifade etti.

 Polonya

Polonya ,Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya barışının garantörü olduğunu ve kimi durumlarda reaksiyon göstermenin zorunlu olduğunu kaydetti.Hükümet sözcüsü Bochenack “Son yıllarda Suriye rejiminin halkına saldırdığını pek çok kez gördük ancak kimse müdahele etmedi.” dedi.

Japonya

Başbakan Abe , pek çok masum sivilin kimyasal saldırıda hayatını kaybettiğini ve hayatını kaybedenler arasında çocukların ve bebeklerin de olmasının uluslararası kamuoyunu şoka uğrattığını söyledi.Japonya’nın Amerika’nın kimyasal silah kullanımını önlemeye yönelik kararlılığını destekleyeceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye’ye yönelik füze saldırısıyla ilgili olarak, “Esad rejiminin suçlamalarına verilmiş olumlu bir cevap” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s