Avrupa Kurtarılabilir Mi ?

flag-european-union-sky-star

Avrupa Birliği kurtulmak istiyorsa çok daha esnek olmalı

25 Mart 1957’de İkinci Dünya Savaşının gölgesi altında, 6 Avrupa ülkesi yeni bir uluslararası birlik için anlaşma yaptılar.Avrupa Birliği kurucularının ancak hayal edebileceği başarılara ulaşmış görünüyor.Sadece kıtadaki barışa fayda sağlamadı,bunun yanında ortak pazar ve ortak para birimi de getirdi.Güneydeki eski diktatötürlüklere , Doğuda eski komünist devletere doğru genişleyerek üye sayısını 28’e yükseltti.Bugünlerin Avrupa Liderleri bu haftasonu Roma’da birliğin 60.yılını kutlamak için toplandı ancak liderler AB projesinin tehlikede olduğunun farkında.

Tehditler hem iç hem dış meselelerden kaynaklanıyor.İç meselelerdeki bariz euro krizi  hala çözülmüş değil.Uzun süren ekonomik sorunlar AB’ye desteği azaltıyor.Popülist birlik karşıtı partiler AB’nin var olmasına karşı çıkıyor.Mayıstaki seçimleri kazanması zor olsa da Fransız Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen seçim kampanyasında rahatsızlık verecek kadar başarılı.Bugüne kadarki en kötü AB karşıtı sonuç Brexit oldu.Britanya başbakanı Theresa May Roma’daki 60.yıl törenine katılmadı ve 29 Mart’ta AB’den çıkmalarına imkan veren Lisbon Anlaşmasının 50.Maddesini kullanacaklarını AB parlamentosuna resmen bildirdi.Britanya’nın ayrılması önümüzdeki iki yıl boyunca çok fazla enerji ve zamana mal olacak. Böylesine büyük bir üyeyi kaybetmek AB’nin etkisine ve güvenilirliğine önemli bir darbe vuracak.

Dış Tehditler de eş ölçüde ciddi. Mülteci krizi Türkiye ile yapılan riskli anlaşmayla dinmiş görünüyor.Putin’le agresifleşen Rusya ve AB ve NATO hakkında olumlu düşünmeyen Trump’lı Amerika göz önünde bulundurulursa AB için bölünmüş ve güçsüz olmak için çok kötü bir zaman.Avrupa’nın  savaş sonrası güvenliği için oluşturulan birliğin tam da güvenliğin tehdit altında olduğu bir dönemde bocalaması ironik.Ayrıca Avrupa’nın kendini tedavi edemezse oluşacak tehlikenin ne ölçüde olduğunun da bir göstergesi.

Avrupa yanlılarının bu sorunlara cevabı ülkelerin ortaklıklarını sıkılşatırması yönünde.Başarılı olunacaksa Avrupa’nın buna ihtiyacı olduğu kanısındalar.Ayrıca gücün merkezde toplanmasıyla Avrupa’nın sınırlarının dış sınırlarının güçlendirilimesi ve Trump ya da Putin gibi tek bir ağızdan çıkan güçlü bir sese ulaşmak amacındalar.Ancak seçmenlerin daha fazla yakınlaşma fikrine sıcak baktığını söyleyemeyiz.

Eğer bu yılki seçimleri Fransa’da Emmanuel Macron Almanya’da Angela Merkel ya da Martin Schulz kazanırsa birlik AB yanlısı bir tutumla yönetilecek.Ancak aynı şekilde idare ederek devam etmek  de kendi risklerini barındırıyor.Euro’yu sıkıntıya sokacak yeni bir kriz,ya da üye ülkelerden birinin AB ya da Euro birliği üzerine yapacağı bir referandum birliği parçalayabilir.

Son zamanlarda çok vitesli Avrupa (Multi-Speed Europe) kavramı üzerinden tartışmalar dönüyor.Pek çok AB liderinin bu kavramla anlatmak istediği çekirdek üyelerin (AB’yi kuran 6 ülke, Hollanda,Almanya ,İtalya ,Lüksemburg ,Fransa ve Belçika) savunma ve ekonomi gibi konularda ortak bir politika izlemesinin gerektiği.Bu politikalar da şüphesiz diğer ülkeleri de aynı yöne dönmesi demek.Daha geniş ve çok katmanlı Avrupa üye olmayan ülkeler için de yer bulacaktır.Kıta 48 ülke ve 750 milyon insandan oluşuyor ve AB 28 ülkeyi ve 510 milyon kişiyi kapsıyor.19 ülke ve 340 milyon kişi ise ortak para birimi Euro’ya dahil.

Avrupa’nın merkezi ortak para birimini paylaşıyor.Euro’nun problemini çözmek için daha çok entegrasyon ve ortak borç aracılarını da  içeren kurumlara ihtiyaçları var.Öte yandan bu çok vitesli Avrupa daha farklı ülkelere ev sahipliği yapmalı.Bu anlaşmaların değil daha çok zihniyeyin değişmesi anlamına geliyor.Avrupalı bürokratların dilinde buna her şeyin aynı olduğu prix fixe (tabldot-seçimsiz yemek) yerine herkesin menüden istediğini alabileceği alakart bir tarz denebilir.Üyelerin Avrupa’dan istediği parçaları aldığı sisteme Brüksel’de karşı çıkılmış hatta neredeyse lanetlemişti ancak Avrupa gittikçe bu fikre sıcak bakmaya başladı.Norveç ve İsviçre gibi ülkeler Avrupa tek pazarıyla ilgilenebilir.Diğer ülkeler örneğin İngiltere tek pazar kurallarını kabul etmeye hazır olmasa da Avrupa’yla olabildiğince serbest ticaret yapmak istiyor.Savunma ve güvenlik alanlarında daha önemli bir rolün peşinde olabilirler.Türkiye , Balkan ülkeleri , Gürcistan ve Ukrayna bugünkü memnuniyetsiz hiçbir zaman tam üye olmaya elverişli olamayacakları durumları yerine benzer bir özel ortaklığı tercih edebilir.

Çok katmanlı Avrupa modeli faydacı olmak zorunda.Dışarıda kalanlar insanların tamamen serbest dolaşımını kabul etmeyebilir ancak bu onların Avrupa ortak pazarına kapılarını açmayacağı anlamına gelmiyor.Bu ülkelere ikinci sınıf üye gözüyle bakılmamalı çünkü bu ülkeler Avrupa’nın en başarılı iki ülkesi olan Danimarka ve İsveç’i de kapsıyor.Askeri ve diplomatik gücü olan ülkelerin dış politika ve savunmaya katılmaları için bir yol bulunmalı.

Bir diğer 60 yılı kurtarmak için anahtar kavram her iki yönde de esneklik.Britanya’nın AB’den ayrılması gibi bir başka ülke ortak para birimi Euro’yu terk edebilir.Bu tip adımların hiçbir türü kontrol edilebilir değil.Ancak Avrupa farklılaşma fikrini kabullenmezse dağılmayla yüzleşmek zorunda kalabilir.

 

(The Economist)

Orijinal Metin http://www.economist.com/news/leaders/21719462-if-it-survive-european-union-must-become-lot-more-flexible-can-europe-be-saved

Avrupa Kurtarılabilir Mi ?” üzerine bir yorum

  1. Çok güzel olmuş, devamını merakla bekliyorum. Acaba Türkiye’nin AB ile olan ilişkisinin son durumunu anlatan bir makale varsa, onu da çevirebilir misiniz? İyi geceler.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s