Amazon İmparatorluğu

amazon-signAmazon yatırımcılarının beklentisini karşılama potansiyeline sahip ama başarı büyük bir sorun getirebilir.

Amazon olağanüstü bir şirket. Amerika’da internet alışveriş pazarındaki her bir doların yarısı eski bir kitap satıcısı olan Amazon’da harcanıyor.Ayrıca dünyanın en büyük bulut (icloud vs) sağlayıcısı.Amazon önümüzdeki yıl televizyona  kablolu kanal HBO’nun iki katı harcama yapmayı planlıyor.Kendi şirketleri  bataryadan bademe takım elbiseden sesli yanıt sistemine sahip hoparlöre (Amazon Echo) hatta lamba ve yangın söndürücüye dek üretim yapıyor.

Amazon’un ortakları henüz yeni başladıkları kanısında.2015’in başından bu yana şirketin hisseleri %173 arttı-son iki yıla kıyasla 7  ,S&P 500 İndex’ine kıyasla 12 kat daha hızlı.- Yaklaşık 400 milyar $ sermayesi ile dünyadaki en değerli beşinci şirket konumunda.Daha önce hiçbir şirket bu kadar yüksek değere sahip olmasına rağmen bu kadar az kar etti.Değerinin %92’si 2020’den sonra gelecek karlılık beklentisine dayanıyor.

Bunun sebebi yatırımcıların hem ciroda -geçtiğimiz yıl 136 milyar $  olan cironun on yıl sonra yarım trilyon dolara yükselmesi bekleniyor- hem karda sıçrama beklentisi.Beklentiler Amazon’un Amerika’daki en çok kar getiren şirket olması yönünde.Beklentileri karşılaması için Amazon’un modern tarih boyunca en hızlı büyüyen şirket olması gerekiyor.

Bazı tehlikeler dikkat çekiyor.Rakipler yerinde saymayacaktır.Microsoft bulut teknolojisinde hırslı, Walmart 500 milyar $’a yakın gelire sahip ve online satışla birlikte artmakta.Amazon’un kurucusu ve patronu Jeff Bezos’a bir şey olursa yerinin dolması istisnai olacak kadar zor olacaktır. Ancak şirkete dair dikkat çeken şey daha önce görülmemiş hedeflere ulaşma ihtimali.

Bu daha çok şirketin iş hayatının iki boyutuna dair yaklaşımıyla açıklanabilir.Bunlardan ilki zaman.Yöneticilerin kısa dönem karlarında ısrarcı olduğu bu iklimde, Amazon karalılıkla ufka odaklanmış durumda.Bezos e-ticaret ve Amazon Web Hizmetlerine (bulut teknolojisi) yatırıma vurgu yapıyor.E-ticarette Amazon daha çok müşteri cezbettikçe daha çok perakendeci ve üretici ürünlerini Amazon üzerinden satmak istiyor.Bu da Amazon’a müşterileri cezbeden yeni servisler.-iki saatte kargo ya da video-müzik yayını gibi-. için daha çok nakit sağlıyor.Benzer şekilde, daha çok kullanıcı Amazon Web Hizmetlerini kullandıkça ,Amazon yatırımı arttıracak ve yeni kullanıcılar kazanacaktır.Üçüncü verimli döngü şirketin sese yanıt veren asistan hoparlörü Alexa etrafında dönüyor.Üreticiler daha çok servis ürettikçe Alexa daha da kullanışlı hale geliyor ve bu da üreticilere daha fazlasını üretme sebebini veriyor.

Yatırımcılar bu model üzerinde inançlarını sürdürdükçe Amazon harcama yapmayı sürdürebilecek ve bu harcamalar onları daha güçlü yapmaya devam edecek.İnançları Amazon’un rekorlarıyla sürmeye devam ediyor.Bazı başarısızlıkları da var ,akıllı telefon üretme fikri fiyaskoydu.Ancak şirket para basmaya devam ediyor.Geçtiğimiz yıl nakit akışı 16 milyar dolarla 5 yıl öncesinin 4 katına ulaştı.

Saklanamayacak Kadar Büyük

Ancak büyük beklentilerin yanında bazı gerçek sorunlar da var.Amazon devletin dikkatini çekebilir.Şimdilik Amazon tekelcilik karşıtı bir müdaheleyi tetikleyecek gibi görünmüyor.Perakendecilik en olgun oldukları alan olsa da halen Amerika’daki en büyük perakendeci değiller.Amerika Birleşik Devletleri tekelleşmeyi önlemede şirketlerin müşterileri ve fiyatlara olan etkisine odaklanmakta.Bu açıdan Amazon iyi görünüyor.Harris anketine göre Amazon Amerika’nın müşteriler tarafından en çok sevilen şirketi.

Ancak bu ilerledikçe Amazon’un gücü hakkında endişeler de ilerleyecektir.Standard tekelleşme karşıtı kurallara göre bile sorun oluşturabilir.Eğer beklentiler karşılanırsa borsadaki tüm medya ve perakende şirketlerinin tüm gelirinin yüzde 25’ine denk olan bir gelir bekleniyor.Tekelleşme karşıtı düzenleyicilerin teknolojiye yönelik görüşleri de değişmekte.Avrupa’da açılan bir davada Google arama motoru olarak sahip olduğu gücü başka alanlarda kullanmakla suçlanmıştı.(Arama sonuçlarına göre gelen reklamlar).Yasaların teknoloji firmalarına karşı esneklikleri yok olmaya başlamış durumda.

(The Economist)

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s